• Úvod
  • Daňová optimalizácia
Daně

Daňová optimalizácia

Daňová optimalizácia – čo je to?

Daňová optimalizácia je v súčasnosti veľmi často diskutovanou témou. Daňová záťaž je pre mnoho firiem výraznou prekážkou, a preto nie je divu, že sa v mnohých prípadoch snažia uľahčiť svojim daňovým povinnostiam, ako je to len možné. Je však potrebné uvedomiť si, že daniam sa nikdy nedá úplne vyhnúť.

Je však možné pomerne efektívne optimalizovať daňovú povinnosť a využívať možnosti daňovej optimalizácie. Optimalizácia daní je pomerne široký pojem, ktorý v sebe skrýva množstvo postupov a procesov, často z mnohých odlišných odborov. Spoločným menovateľom a cieľom je zníženie daňovej záťaže spoločnosti.

S ohľadom na typ spoločnosti, odbor činnosti a ďalšie dôležité faktory je možné efektívne znížiť daňovú záťaž spoločnosti. Je však potrebné poznať uvedené faktory a vedieť, či je možné fungovanie spoločnosti optimalizovať s ohľadom na zníženie daní, ktoré je spoločnosť povinná platiť.

Je to legálne?

Daňová optimalizácia je pojem, ktorý býva často nesprávne zamieňaný s krátením daní a ďalšími nelegálnymi aktivitami. Je potrebné dôrazne upozorniť, že daňová optimalizácia je úplne legálnou metódou využitia možností právneho poriadku na obmedzenie daňovej záťaže a na zníženie niektorých daní.

Nejedná sa o nelegálnu činnosť a účelom daňovej optimalizácie nie je vyhýbať sa daniam nelegálnou cestou, ako býva často prezentované. Je zrejmé, že dane sú natoľko výraznou záťažou, že sa ich spoločnosti snažia eliminovať často aj nelegálnou cestou. Teda vyhýbanie sa daňovej povinnosti a obdobnými nelegálnymi aktivitami.

Optimalizácia je oproti tomu spôsobom využívajúcim predovšetkým zahraničné štruktúry a hľadanie spôsobov, ako možno minimalizovať konkrétne dopady daňovej povinnosti. Často sa v súvislosti s daňovou optimalizáciou hovorí o daňových rajoch. Ide o štáty s veľmi nízkym či žiadnym zdanením.

Veľmi nízke zdanenie je spolu s ďalšími výhodami týchto štátov hlavným motívom pre využívanie týchto krajín, na zmiernenie daňovej záťaže. Optimalizovať dane je však možné aj inými spôsobmi. V niektorých prípadoch stačí vhodne usmerniť pohyb tovaru či upraviť peňažné toky.

Možností ako na daniach ušetriť existuje reálne veľké množstvo a vždy záleží na konkrétnom prípade. Hoci sa prierezovo vyskytujú v rámci takmer všetkých spoločností podobné rysy, nemožno povedať jeden individuálny spôsob, ako je možné optimalizovať daňovú povinnosť.

Vždy je potrebné dôrazne skúmať všetky podstatné náležitosti konkrétneho prípadu a až po zvážení všetkých možností vybrať ten najlepší spôsob daňovej optimalizácie.

Máte záujem prebrať to s nami nezáväzne osobne? Kontaktujte nás.

daňová optimalizace offshore

Dane

Výhody

daňové poradenstvo
individuálny prístup
pre CZ/SK aj zahraničné entity

Zajímá Vás více?

Komplexnost

Založenie spoločnosti, jej usídlenie, doručenie apostilovanej dokumentácie, vedenie účtovníctva. Všetko pod jednou agentúrou.

Podpora

Máte zahraničnú spoločnosť a neviete, či máte splnené všetky zákonné povinnosti? Pomôžeme s kontrolou a dodržaním všetkých požiadaviek zo strany štátu.

Management

Nie ste spokojní s fungovaním Vašich riaditeľov? Nedodržujú termíny? Skúste nás.

Férová cena

Máte už svoju offshore spoločnosť? Chcete lepšie podmienky? Zmeňte svojho registračného agenta.

Parker & Hill

Spoľahlivo & radi Vám pomôžeme