Pojem daňový raj je rozšírený termín, hojne používaný v našich aj zahraničných médiách, presná definícia ale nikde upravená nie je. Ako fungujú daňové raje? Daňovým rajom sa označujú štáty alebo regióny, ktoré umožňujú spoločnostiam a jednotlivcom významne znížiť daňovú záťaž alebo ochrániť a ukryť majetok.
Prvým daňovým rajom v Európe sa v 16. storočí stalo holandské Flámsko. Tieto ostrovy minimalizovali clá v prístavoch a obchodníci s vlnou sa tu potom stretávali k obchodným transakciám, aby sa vyhli vysokým prístavným clám v anglických prístavoch. Podobne obchodníci v starom Grécku využívali ostrovy v blízkosti Atén, aby nedošlo k zníženiu ich zisku o 2% clo, ktoré bolo uvalené na dovoz a vývoz z mesta.
Všeobecne povedané sú daňové raje štátmi, v ktorých funguje veľmi nízke zdanenie hospodárskych výsledkov, v niektorých prípadoch nie je zisk obchodných spoločností zdanený vôbec. Ďalšou výhodou krajín, označovaných ako daňové raje je jednoduché založenie a registrácia obchodných spoločností, politická stabilita krajiny a dobrá finančná infraštruktúra.
Zákony a právne predpisy sú jednoduché a prehľadné a k ich zmenám dochádza len zriedka. Výhodou firmy založenej v daňovom raji sú veľmi nízke administratívne povinnosti vo vzťahu k štátnemu aparátu.
Súčasne daňové raje zabezpečujú aj ochranu investorov, ktorým je zachovaná anonymita vo vzťahu k obchodnej činnosti aj k spoločnostiam. Napríklad pri medzinárodnej výmene dát a informácií nebývajú daňové raje spravidla ochotné spolupracovať s orgánmi cudzích krajín. Vo väčšine daňových rajov nie sú ani registre vlastníkov, či akcionárov verejne prístupné.
Každá z jurisdikcií označovaná ako „daňový raj“ sa svojimi výhodami líši a každá je vhodná na iné účely. V praxi sa preto niekedy daňové raje rôzne kombinujú tak, aby bol čo najefektívnejšie dosiahnutý zamýšľaný účel pri zakladaní firmy v daňovom raji.